Lithium fosfátové baterie (LiFePO4)

Bateriové články na principu LiFePO4 byly vyvinuty v roce 1996 na Texaské univerzitě a především díky čínské společnosti Winston – Thunder Sky se rychle rozšířily do téměř všech oblastí průmyslu a staly se běžně dostupnými na trhu. Největší výhodou oproti jiným druhům lithiových baterií (lithium iontovým či lithium polymerovým) je vysoká bezpečnost a řádově vyšší životnost.

Zatímco ostatní druhy lithiových baterií mohou při zkratu či přebití snadno vzplát nebo dokonce explodovat, u LiFePO4 je tato reakce téměř vyloučena.

Zatímco běžná lithium polymerová (Li-Pol) či lithium iontová (Li-Ion) baterie po přibližně 300–1000 nabíjecích cyklech chemicky degraduje a její kapacita začíná skokově klesat, LiFePO4 články si ještě po 10.000 (deset tisíc) cyklech zachovávají až 80 % původní kapacity.

Tím jsou LiFePO4 články určeny pro náročné použití ve fotovoltaice, elektromobilitě a energetických úložištích, kde i při denním cyklování dosahují životnosti 15 a více roků.

Nevýhodou je vyšší hmotnost v přepočtu na Wh uložené energie. U Li-Ion a Li-Pol článků dosahuje energetická hustota přibližně 150-200 Wh / 1 kg, u LiFePO4 baterií je rozumný standard 80-100 Wh / 1 kg. Tato technologie tedy není vhodná pro letecký průmysl a malé automobily.

LiFePO4 baterie mají velmi nízký vnitřní odpor a proto se dají nabíjet a vybíjet vysokými proudy, aniž by se zkracovala jejich životnost nebo docházelo k přehřívání. Maximální vybíjecí proud je 10C a nabíjecí 2C. Článek s kapacitou 100Ah tedy můžete vybíjet proudem až 1000A a nabíjet proudem 200A. Nebo jinak, zcela vybitý článek nabijete již za 30 minut a celý ho můžete vybít za pouhých 6 minut.

GWL dováží a uvádí na evropský trh především LiFePO4 články od 3 velkých světových výrobců - Winston Thunder Sky a China Aviation Lithium Batteris (CALB) jsou z pevninské Číny, společnost Sinopoly je z HongKongu.

Kompletní nabídku naleznete na našem eshopu:

EVPower a.s.

Průmyslová 11, 102 19 Praha 10

+420 277 007 550

sales@gwlpower.cz